• Splácíte více půjček a úvěrů?
• Chcete platit méně a pohodlněji?
• Informace a tipy jak na to

Jak na zkrácení úvazku?

Máte-li potřebu pracovat na zkrácený úvazek, můžete se na něm se zaměstnavatelem dohodnout. Musí to ale vyhovovat oběma stranám.

Jak se žádá o zkrácení úvazku

Žádost o úpravu pracovní doby, případně zkrácení úvazku, se podává písemně zaměstnavateli. V této žádosti nesmí chybět přesný návrh toho, jak chcete mít pracovní dobu rozvrženou.

Kdy nesmí zaměstnavatel žádost odmítnout

V některých případech zaměstnavatel nesmí žádost na úpravu délky pracovní doby odmítnout, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody - ty musí zaměstnavatel v případě soudu doložit. Jedná se o případy, kdy o úpravu pracovní doby zažádá muž či žena pečující o dítě do věku 15 let. V praxi zaměstnavatelé mnohdy moc vstřícní nebývají. Tuto záležitost upravuje §22 zákoníku práce.

Když zaměstnavatel nechce vyhovět

Pokud zaměstnavatel žádosti nevyhoví a nejsou mu prokázány vážné provozní důvody, hrozí mu pokuta až 300 tisíc Kč. Stížnost se podává u inspekce práce. Pokud vás ani poté nezaměstná podle vaší žádosti, nezbývá, než záležitost přesunout k soudu, což může trvat dlouho.

Co jsou vážné provozní důvody

„Vážné provozní důvody“ nejsou přímo definovány a vychází se ze soudní praxe. Mohou jimi být úzká specializace daného pracovníka a jeho těžká nahraditelnost, případně to, že práci nelze rozdělit mezi několik zaměstnanců. Důvodem ale rozhodně není to, že zaměstnavatel kvůli zkrácení úvazku jednoho zaměstnance musí přijmout potřebná opatření, případně zaměstnat dalšího člověka na DPP, DPČ nebo zkrácený úvazek.

Daně a pojištění

Daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění se vypočítávají stejně jako při nezkráceném úvazku. Pozor si dejte jen u zdravotního pojištění. Kdyby vaše hrubá mzda vyšla nižší než minimální mzda (ze které se zdravotní pojištění odvádí), doplatek do minima vám pak zaměstnavatel strhne ze mzdy.

Jak je to s dovolenou

Dovolená se řídí tím, kolik dní v týdnu pracujete. Pokud je to 5 dní v týdnu na nižší počet hodin, máte stejně jako ostatní nárok na 20 dní dovolené ročně. Jestliže máte práci rozdělenou do menšího počtu dní v týdnu, počet dní dovolené budete mít nižší.

Práce přesčas

Jste-li v rámci zkráceného úvazku nuceni pracovat přesčas, dostanete za svou práci zaplaceno běžnou mzdou. Pouze kdybyste přesáhli běžnou týdenní pracovní dobu (většinou 40 hodin), máte nárok na přípatek nebo náhradní volno. Na práci nad rámec povinnosti se s vámi zaměstnavatel musí dohodnout, nelze ji nařídit.

A co důchod?

Lidé s kratší pracovní dobou většinou berou i nižší mzdu. I jejich důchod pak bude zákonitě o něco nižší.









© 2014 Konsolidace-Půjček-bezRegistru.cz, všechna práva vyhrazena.

Kontakt na provozovatele

Prozovovatel stránek není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů ve smyslu zák. č. 257/2016 Sb.
Stránky byly vytvořeny za účelem poskytnout informace o dané tématice.