• Splácíte více půjček a úvěrů?
• Chcete platit méně a pohodlněji?
• Informace a tipy jak na to

Důležité info: Článek byl vytvořen v minulosti. Některé informace publikované na této stránce již nemusí být aktuální.

Exekuce aneb postrach všech dlužníků

Článek ze dne 5.4.2015

Exekučního řízení se bojí snad každý dlužník, který má problémy splácet své dluhy. Co to vlastně ta exekuce je? Jedná se o nástroj, jak z dlužníka, který nesplácí své dluhy, vymoci dlužnou částku. Exekuce může probíhat různými způsoby, na konkrétní situace se podíváme níže.

Dlužníci však nejsou jediní, kteří se mohou exekuce bát. Ohroženi jsou i ručitelé, a to v případě, kdy člověk, kterému ručí, nesplácí své dluhy. Veškerá odpovědnost jde v této situaci za ručitelem a díky tomu se tak i on může stát obětí exekuce.


Jak exekuce probíhá?

Exekuční řízení začíná dnem, kdy návrh na zahájení exekučního řízení obdržel exekutor. Ten si následně návrh nechá ověřit u soudu a začíná vykonávat exekuci. Od této chvíle se každá exekuce liší, a to podle rozhodnutí vykonávajícího exekutora. Může probíhat například srážením částek ze mzdy, v tomto případě bude vaše výplata ponížena o stanovenou částku, kterou odvedete v rámci exekučního řízení.

Dalším způsobem může být úplně zablokování bankovního konta a strhávání hotovosti přímo z vašeho účtu, díky čemuž ale budete odstřihnuti od financí. Další možností je prodej vašeho majetku, a to jak movitého (elektronika, nábytek), tak i nemovitého (dům, byt). Exekutor také může při exekuci zvolit více způsobů najednou, a to především, pokud dlužník dluží větší částky. Celé exekuční řízení pak končí vymožením celé dlužné částky, navýšené o náklady spojené s nařízenou exekucí.

Jak se exekuci vyvarovat?

Existuje několik obecných rad, jak se nedostat do exekučního řízení. Prvním je mít přehled o svých závazcích. Pokud máte jen jednu půjčku, není to tak složité, musíte si hlídat jen včasné splácení. Pokud však máte půjček několik, snadno ztratíte přehled o tom, kdy kterou máte splácet, a hrozí, že se se splácením opozdíte. Dalším, poměrně důležitým pravidlem je, že člověk nemá řešit své dluhy další půjčkou. Pud sebezáchovy je silný a vidina oddálení exekuce je lákavá, proto si dlužníci často půjčují další peníze, aby uhradily první závazek.

Tímto se však vytváří pomyslná spirála, kdy se dlužník zadlužuje dalšími půjčkami stále více a více, až najednou nebude mít z čeho splácet své pohledávky. A exekuce je na světě. Posledním důležitým pravidlem je hledat východisko ze špatné finanční situace. Je vhodné si v klidu propočítat, kolik kde dlužíte, jaké jsou vaše příjmy, čím si můžete přilepšit, abyste na tom byli finančně lépe. Dobrou volbou je prodej vlastního majetku, případně krátkodobé brigády, které vám pomohou navýšit rodinný rozpočet a lépe se s vzniklou situací vypořádat. Vhodná je i schůzka s finančním poradcem, který vám ochotně a profesionálně pomůže problémy řešit.

© 2014 Konsolidace-Půjček-bezRegistru.cz, všechna práva vyhrazena.

Kontakt na provozovatele

Prozovovatel stránek není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů ve smyslu zák. č. 257/2016 Sb.
Stránky byly vytvořeny za účelem poskytnout informace o dané tématice.