• Splácíte více půjček a úvěrů?
• Chcete platit méně a pohodlněji?
• Informace a tipy jak na to

Důležité info: Článek byl vytvořen v minulosti. Některé informace publikované na této stránce již nemusí být aktuální.

Přivýdělek při důchodu

Článek ze dne 18.2.2015

I po odchodu do důchodu zůstává mnoho lidí aktivní, a to i pracovně. Pokud to dovolí zdraví a člověk má do práce chuť, může přivýdělek zlepšit životní úroveň. Jaké jsou dnes pro důchodce v tomto směru možnosti?

Podnikání během pobírání důchodu

V důchodu má člověk možnost pracovat i podnikat bez omezení. Co se týká podnikání, vždy jde o vedlejší činnost, ze které se neodvádí zálohy na sociální pojištění, pokud ovšem zisk nepřesáhne určitou hranici, která je v roce 2016 stanovena na 64 813 Kč. Poté je třeba odvést minimální zálohu na sociálním pojištění, ale zároveň můžete zažádat o zvýšení důchodu. V případě přivýdělku do 15 000 Kč ročně není nutné podávat daňové přiznání ani platit daně, pokud tuto hranici přesáhnete, z hrubého zisku státu zaplatíte daň 15 %, ale můžete uplatnit slevy na poplatníka.

Práce na DPP

Dohoda o provedení práce je u důchodců hodně oblíbená. Pozor ale, nesmí přesáhnout 300 hodin ročně. U příjmu do 10 000 Kč u každého zaměstnavatele neodvádíte sociální ani zdravotní pojištění, pokud máte více smluv u jednoho zaměstnavatele a tuto částku přesáhnete, povinnost platit pojistné zde zůstává.

Práce na DPČ

Pro důchodce je dohoda o pracovní činnosti poměrně nevýhodná, rozsah nesmí překročit 20 hodin za týden, a jakmile odměna přesáhne 2 500 Kč měsíčně, musí zaměstnavatel odvést pojistné i daň.

Práce během předčasného důchodu

V předčasném důchodu si můžete přivydělávat, ale jsou zde omezení. V rámci DPP musí být u jednoho zaměstnavatele výdělek do 10 000 Kč, u DPČ do 2 500 Kč. V jednom kalendářním roce si můžete vydělat až 20 000 Kč, bez živnostenského listu DPP nebo DPČ, ale nesmí jít o opakovanou a pravidelnou činnost.Jste v penzi, potřebujete nutně nějaké peníze a bojíte se, že vám kvůli nízkému příjmu žádná banka nepůjčí? Žádné strachy, dnes již existuje velké množství solidních nebankovních institucí, kde určitě pochodíte. Více informací, porovnání těch nejlepších produktů a další užitečné informace najdete na stránkách Univerzální-Půjčka.cz.

© 2014 Konsolidace-Půjček-bezRegistru.cz, všechna práva vyhrazena.

Kontakt na provozovatele

Prozovovatel stránek není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů ve smyslu zák. č. 257/2016 Sb.
Stránky byly vytvořeny za účelem poskytnout informace o dané tématice.