• Splácíte více půjček a úvěrů?
• Chcete platit méně a pohodlněji?
• Informace a tipy jak na to

Na co si dát pozor ve smlouvě o půjčce? Víme to!

Žádná půjčka od banky či nebankovní společnosti se neobejde bez smlouvy. Taková smlouva je závazným dokumentem a při jejím neplnění vám hrozí až exekuce. Každá smlouva o půjčce obsahuje řadu údajů a ustanovení. Na co byste se v ní měli zaměřit a na co si dát pozor?

Hledejte identifikační a kontaktní údaje

Ve smlouvě o půjčce nesmí chybět identifikační a kontaktní údaje společnosti. Díky tomu zjistíte, od jakého poskytovatele si skutečně půjčujete. Bez těchto údajů nemůže být smlouva uzavřena.

Zjistěte si celkovou výši půjčky

Ve smlouvě musí být uvedeno, jakou částku si půjčujete, jakým způsobem budete půjčku splácet a kolik celkem vrátíte. Měly by se v ní nalézat rovněž podmínky čerpání, splácení úvěru a počet a výše splátek.

Všímejte si úrokové sazby a RPSN

Výše úrokové sazby a RPSN nám sdělují, o kolik půjčku přeplatíte. Do roční procentní sazby nákladů se vám promítají všechny poplatky, které souvisejí s půjčkou. Informujte se, zda úroková sazba bude po celou dobu fixní nebo pohyblivá.

Zaměřte se na sankce

V případě, že přestanete půjčku splácet, může vám společnost naúčtovat sankční poplatky. Ve smlouvě musí být uvedena jejich výše a důvody, kdy může k sankcionování dojít. Některé společnosti vás pokutují také za předčasné splacení půjčky.

Zajímejte se, jak odstoupit od smlouvy

Ve smlouvě o půjčce se musí nacházet ustanovení, jaká jsou práva a povinnosti spotřebitele a za jakých podmínek může odstoupit od smlouvy. Touto problematikou se zabývá zákon o spotřebitelském úvěru.

Ověřte si poskytovatele půjčky

Pokud si vyberete půjčku od neznámé společnosti, prověřte si, zda vlastní licenci od České národní banky. Tím budete mít jistotu, že se nejedná o lichvářskou půjčku a snižuje se pravděpodobnost, že budete mít se splácením půjčky problémy.


Článek ze dne 11.4.2019

© 2014 Konsolidace-Půjček-bezRegistru.cz, všechna práva vyhrazena.

Kontakt na provozovatele

Prozovovatel stránek není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů ve smyslu zák. č. 257/2016 Sb.
Stránky byly vytvořeny za účelem poskytnout informace o dané tématice.