• Splácíte více půjček a úvěrů?
• Chcete platit méně a pohodlněji?
• Informace a tipy jak na to

Důležité info: Článek byl vytvořen v minulosti. Některé informace publikované na této stránce již nemusí být aktuální.

RPSN - důležitý údaj u půjček

Článek ze dne 11.2.2015

RPSN, neboli roční procentní sazba nákladů, je údaj, dle kterého člověk snáze a lépe vyhodnotí výhodnost, či naopak nevýhodnost daného úvěru. Jedná se vlastně o vypočtenou procentuální částku, kterou musí klient zaplatit za období jednoho roku. Lidé si RPSN často pletou s úrokovou mírou, úroky však uvádí pouze to, kolik zaplatíte jen za vámi vypůjčené peníze.

RPSN uvádí součet všech nákladů, které jsou s půjčkou spojeny. Kromě samotného úroku to jsou například poplatky za uzavření smlouvy, poplatky za správu úvěru, za vedení účtu, pojištění schopnosti splácet a tak dále.


Poskytovatelé půjček jsou v České republice od roku 2002 povinni ze zákona uvádět u své nabídky RPSN. Existují však určité výjimky, například pokud se jedná o úvěr do pěti tisíc korun, nebo naopak nad 1 880 000 korun, což jsou třeba hypotéky. Pokud společnost tuto povinnost nesplní, je její produkt automaticky úročen sazbou, kterou stanovuje Česká národní banka. Ta zpravidla bývá pro koncového zákazníka značně výhodnější.

Jak se RPSN počítá?

Samotný výpočet RPSN se provádí podle vcelku složitého vzorce, který je pro běžného zákazníka v praxi nevyužitelný. Mezi potřebné údaje pro výpočet RPSN patří třeba výše poskytnuté půjčky, doba, na kterou je půjčka poskytnuta či výše splátky. Pokud si chcete výpočet RPSN zkusit, není nic jednoduššího, než do googlu zadat termín „kalkulačka RPSN“ a vyskočí vám několik stránek, na kterých naleznete kalkulačku pro daný výpočet.

RPSN díky tolika potřebným údajům pro výpočet poskytuje objektivní posouzení výhodnosti úvěru, který vás zaujal. Mějte na paměti, že i dvě půjčky stejné částky peněz se stejným úrokem nemusí být stejně výhodné, jelikož jedna z nich může mít daleko dražší poplatky třeba za uzavření smlouvy. A právě v tomto směru vám pomůže RPSN.

Jaké jsou průměrné hodnoty RPSN?

Průměrné hodnoty RPSN se liší dle produktů. Jiné RPSN mají bankovní a jiné nebankovní společnosti. Vždy ale vycházejí v řádech několika procent. U bankovních společností se RPSN většinou drží pod deseti procenty, v ojedinělých případech může dosáhnout až 13%. U nebankovních může být RPSN často vyšší, konkrétně se pohybuje až někde mezi 20 až 30%, což je poměrně vysoká částka. Vyplatí se tak předem promyslet, zdali pro vás nebude výhodnější bankovní půjčka, i když je potřeba absolvovat složitější schvalovací proces.

© 2014 Konsolidace-Půjček-bezRegistru.cz, všechna práva vyhrazena.

Kontakt na provozovatele

Prozovovatel stránek není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů ve smyslu zák. č. 257/2016 Sb.
Stránky byly vytvořeny za účelem poskytnout informace o dané tématice.